Laminaty HPL

Laminat HPL Duropal

Laminat HPL powstaje w wyniku sprasowania wielu warstw papieru impregnowanego żywicą w warunkach dużego ciśnienia oraz wysokiej temperatury. Na tak powstały rdzeń nanoszony zostaje papier dekoracyjny impregnowany żywicą melaminową oraz specjalną warstwą ochronną. Specjalne techniki tłoczenia oraz prasowania umożliwiły stworzenie twardych, wytrzymałych, a jednocześnie wyjątkowych i unikalnych powierzchni doskonale nadających się do aranżacji wnętrz. Nasze laminaty HPL Duropal dostępne są w bogatej ofercie wzorów i dekorów w formacie 4100 x 1300 mm. Trwałość, ergonomia i higieniczność laminatów sprawia, że łączą one w sobie jednocześnie cechy estetycznych laminatów roboczych oraz dekoracyjnych materiałów wykończeniowych.

Właściwości laminatów HPL

Nasze laminaty HPL charakteryzuje niezwykle twarda i odporna powierzchnia oraz wytrzymałość na zginanie i rozrywanie. Dzięki specjalnej powłoce ochronnej są odporne na związki chemiczne i biologiczne, a także na promieniowanie UV. Zaawansowana technika prasowania podczas produkcji pozwala na uzyskanie laminatu HPL odpornego na zarysowania, ścieranie oraz działanie wody i pary wodnej. Nasze laminaty HPL są jednocześnie trwałe oraz łatwe w obróbce. Światło i wysoka temperatura nie przebarwiają ich powierzchni. Lewa strona laminatów HPL jest chropowata w celu zapewnienia lepszej przyczepności do klejonej powierzchni.

Zastosowanie laminatów HPL

Laminaty HPL są wykorzystywane głównie jako elementy aranżacji wnętrz. Służą przede wszystkim do oklejania powierzchni ściennych prostych i zaoblonych oraz płaskich powierzchni, np. płyt wiórowych lub płyt MDF. W przemyśle meblarskim stosowane są głównie jako materiał do produkcji blatów kuchennych, frontów mebli, ścianek przyblatowych. Ze względu na swoją odporność i wytrzymałość często służą jako elementy wykończeniowe ścian w obiektach użyteczności publicznej, w środkach komunikacji jak np. pociągach, czy autobusach oraz jako powierzchnia dekoracyjna do oklejania płycin drzwiowych.

MEBLARSTWO:

  • materiał do produkcji blatów kuchennych

ARANŻACJA:

  • wykończenie powierzchni ściennych prostych i zaoblonych
  • wykończenie kontuarów

INNE ZASTOSOWANIA:

  • wykończenie ścian w środkach komunikacji np. pociągi, jachty
  • powierzchnia dekoracyjna do oklejania płycin drzwiowych

Budowa laminatu HPL

Laminat HPL

Laminat HPL składa się z następujących wartw:
1. warstwy papieru impregnowane żywicą fenolową,
2. papier impregnowany żywicą melaminową,
3. powłoka Overlay.

Laminat HPL powstały z wielu warstw papieru sprasowanych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury:

  • jest odporny na wilgoć, wysokie temperatury i zabrudzenia.
  • poddaje się powierzchniom pionowym i poziomym, płaskim i trudnym krzywiznom.
  • jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, działanie promieni UV, wody, wilgoci i pary wodnej.
  • nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji.

Atesty

Laminaty HPL Duropal spełniają wymagania zgodne z normą DIN EN 438 i mogą być stosowane jako materiał do pokrywania mebli i wnętrz oraz w transporcie. Są również dopuszczone do stosowania w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania, obróbki lub spożywania środków spożywczych.

Atesty higieniczny. Laminat HPL